Gościec  GPP  (gościec przewlekle postępujący) 

      obecna jej nazwa to

      Reumatoidalne Zapalenie Stawów RZS
                                                                                                                           Dobór Suplementów poniżej 

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), dawniej nazywane Gośćcem Przewlekłym Postępującym (GPP) jest chorobą ogólnoustrojową, przewlekłą z okresami zaostrzeń i remisji (ustąpienia objawów). Choroba ta często prowadzi do inwalidztwa, a niekiedy nawet do śmierci . 

Przyczyny, czyli samobójczy atak

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) należy do grupy chorób zwanych autoimmunologicznymi. Czyli organizm sam atakuje swój układ immunologiczny.  Nie znamy, niestety, przyczyn takiego stanu. Na pewno wiąże się on z uwarunkowaniami genetycznymi i, być może, z zakażeniem wirusami bądź innymi drobnoustrojami. 

Z takim "samobójczym atakiem" łączy się zawsze odczyn zapalny, który doprowadza do pogrubienia błony maziowej stawów.

Wg dr Clark  istnieje podejrzenie, że stawy zaatakowały drobne, pospolite robaki obłe. Należą do nich glisty, włosienie, węgorki i Ancylostoma. Ich jajeczka znajdują się dosłownie wszędzie: w kurzu, odpadkach i brudzie za paznokciami, a takze w odchodach.

Czynnikiem bezpośrednio wyzwalającym objawy jest czasem przebyty poród, znaczny wysiłek fizyczny, silny i długotrwały stres, uraz czy zakażenie.


   Charakterystycznymi objawami choroby są:
  • długotrwałe obrzęki tych samych stawów po obu stronach ciała,
    najczęściej stawów rąk i stóp, nadgarstka, łokci, stawów skokowych;
  • uczucie sztywności porannej, ustępujące po rozruszaniu się;
  • zaniki mięśniowe;
  •  obecność tzw. guzków reumatoidalnych w tkance podskórnej;
  • zapalenie kaletek  maziowych pochewek ścięgnistych;
  • często zerwania ścięgien (zarówno mięśni zginaczy, jak i prostowników) osłabionych w procesie chorobowym.

W zaawansowanej postaci choroby, zwykle po wielu latach jej istnienia,dochodzi do różnego stopnia ograniczeń ruchomości stawów, aż do całkowitego zniesienia ruchu. Choroba może prowadzić do znacznego kalectwa, wyrażającego się ograniczeniem sprawności fizycznej i różnego typu deformacjami ciała. RZS dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, może
rozpocząć się w różnym wieku, choć u dzieci występuje znacznie rzadziej niż u dorosłych.

   Inne objawy

     W RZS mogą pojawiać się objawy narządowe tj: zapalenie osierdzia, a nawet zmiany w EKG naśladujące zawał serca,  często dochodzi też do zapalenia opłucnej oraz objawy ze strony oczu  - zapalenie spojówek i rogówki, zapalenie twardówki czy nadtwardówki. Zapalenie małych naczyń prowadzi do sinicy, rumienia dłoni, a czasami do martwicy palców.

Powikłaniem RZS bywa skrobiawica polegająca na odkładaniu się patologicznego, powstającego w przewlekłych procesach zapalnych białka w różnych narządach - m.in. w nerkach. Może wtedy dojść do niewydolności nerek i (na szczęście rzadko) do zgonu.

Leczenie farmakologiczne to cały ogrom skutków ubocznych


Farmakologiczne leczenie rzs rozpoczyna się od niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Do tej grupy leków należy m.in.: kwas acetylosalicylowy, indometacyna, diklofenak czy ibuprofen. Jednak ich stosowanie wiąże się z występowaniem wielu działań niepożądanych. Mogą to być zaburzenia żołądkowo-jelitowe, odczyny alergiczne, zaburzenia pracy szpiku (i w rezultacie np. niedokrwistość), zaburzenia pracy układu nerwowego (bóle i zawroty głowy). Niekiedy (na szczęście rzadko) NLPZ wywołują krwawienia z przewodu pokarmowego oraz wrzody żołądka i dwunastnicy.

Drugą grupę stanowią leki modyfikujące proces zapalny, skuteczne w 50-70%. Wydawać by się mogło, że terapię należałoby zacząć od nich. Jednak ich stosowanie wiąże się z jeszcze większą liczbą objawów niepożądanych niż przy NLPZ. Poza tym do pełnego uwidocznienia ich działania potrzeba przynajmniej dwóch miesięcy. Dlatego leczenie rozpoczyna się zwykle od działających prawie natychmiast NLPZ.

Jednym z leków modyfikujących proces zapalny jest sulfasalazyna stosowana na przykład we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Jej działanie, w przeciwieństwie do innych leków, rozpoczyna się stosunkowo szybko. Działania niepożądane to głównie objawy alergiczne oraz nudności, wymioty, bóle głowy i zaburzenia czynności wątroby.

Innym lekiem jest chlorochina. Spotykamy ją głównie w terapii zimnicy (malarii). Jej zastosowanie w leczeniu rzs jest ograniczone przede wszystkim do przypadków o lekkim przebiegu. Niestety i ona powoduje działania niepożądane, zwłaszcza dolegliwości żołądkowo-jelitowe, odczyny alergiczne, a przy długotrwałym stosowaniu - uszkodzenie wzroku (rogówki, siatkówki).

Chyba najbardziej znanym środkiem w leczeniu rzs są sole złota. Cały czas zajmują silną pozycję w terapii rzs ze względu na dosyć dużą skuteczność. Dają jednak objawy uboczne: uszkodzenie wątroby, szpiku i nerek, zapalenie skóry i jamy ustnej. Konieczne są okresowe badania krwi i moczu. Przy stosowaniu leków doustnych objawów jest mniej (głównie ze strony układu pokarmowego, np. biegunka).

Podobną do soli złota skuteczność ma też D-penicylamina. Niestety objawy niepożądane (dotyczące skóry, błon śluzowych, szpiku kostnego, nerek, przewodu pokarmowego) występują częściej. Zawsze ważna jest okresowa kontrola moczu i krwi.

Inną dużą grupą leków stosowanych w rzs są leki immunosupresyjne, hamujące wytwarzanie szkodliwych przeciwciał. Niestety, dochodzi tutaj do zaburzenia dzielenia się innych niż limfocyty komórek. Dotyczy to błony śluzowej przewodu pokarmowego, jamy ustnej, włosów.


 
Proponuję Suplementy diety: 

   OCEAN21 (sok -algi)    lub Spirulina Chlorella Plus  (spirulina, trawa pszeniczna, lucerna siewna)
   Liquid Chlorophyll  (wyciąg z lucerny siewnej)
   Pure Yucca (oczyszczanie poprzez chelatację)    podczas oczyszczania pić dużo płynów, żeby wszystko się wypłukiwało
  Strong Bones (wapń z magnezem)   
  C-1000 Plus  (witamina c)
  Omega 3     wymiennie z olejem z wiesiołka (Evening Primrose Oil)
 Joint Protex Forte  (kompleks) lub Schark Aid (chrząstka rekina)
 L-lysine Plus
 White Willow Bark   (kora białej wierzby)


ZAMÓWIENIE DLA KLUBOWICZÓW CALIVITA


PIERWSZE ZAMÓWIENIE Z ZAPISEM DO KLUBU CALIVITA *

* Zapis do klubu Calivita nie zobowiązuje Cię do dalszych zakupów, nie ma żadnych dodatkowych kosztów, kupujesz kiedy chcesz i co chcesz w cenie klubowej tzn. 33% niższej od detalicznejCENNIK WSZYSTKICH PRODUKTÓW CALIVITA


CHCESZ RADY W DOBORZE PRODUKTÓW ZAPYTAJ
Grzybica i Gronkowiec - serwis informacyjny Zdrowie w Klubie CaliVita: paraprotex, ac zymes, ocean21. Kuracja oczyszczająca: kandydoza, gronkowiec złocisty, bakterie, wirusy, pasożyty, lamblie. Zdrowie zgodne z naturą.

Strona jest własnością Niezależnego Dystrybutora CaliVita International. Informacje umieszczone w tym serwisie służą wyłącznie do celów informacyjno - edukacyjnych, a nie do stawiania diagnozy, rozpoznawania czy sugerowania sposobów traktowania różnych chorób. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Nie jest celem wydawcy tego serwisu udzielanie medycznych rad, zalecenie środków bądź branie odpowiedzialności za osoby, które zdecydują się spróbować ich na sobie. | by zaPREZENTUJsię!