Martwica   (martwicze procesy u cukrzyków, np. stopa cukrzycowa, u alkoholików - wątroba)

  
                                                                                                                  CUKRZYCA (czytaj) >>
Stopa cukrzycowa
                                                                                                                       Dobór Suplementów poniżej

 Jednym z najczęściej występujących powikłaniach do jakich dochodzi u osób chorych na cukrzycę to tzw. zespół stopy cukrzycowej.  Prawie 50% wszystkich przypadków amputacji kończyn dolnych przypada u cukrzyków.   

Pamiętajmy,  że w wyniku braku odżywiania komórek w cukrzycy,  nie funkcjonują one prawidłowo, brak glukozy która odżywia komórki, brak tlenu sprawia, że po pewnym czasie komórki obumierają. Dotyczy to przede wszystkim kończyn dolnych (stóp) gdzie krew dociera szczególnie trudno (odległe odcinki mają naczynia krwionośne o bardzo małym przekroju), a zapchane naczynia krwionośne cholesterolem, blaszką miażdżycową  uniemożliwiają przepływ krwi, która jest dodatkowo lepka (zlepione krwinki czerwone).

Początkowo powoduje to trudności w poruszaniu się, przewlekłe dolegliwości bólowe, a bywa, że nie leczona kończy się amputacją kończyny.

Konsekwencją postępującej  cukrzycy jest powstanie ognisk martwiczych zaczynająca się od palców stóp.  W miarę upływu czasu martwica obejmuje dalsze odcinki stopy. Na początku amputuje się części palców, później już całe palce,  następnie stopę a w dalszej kolejności całą kończynę dolną.

Pamiętajmy, iż czucie bólu w stopie cukrzycowej jest zmniejszone i łatwo można przeoczyć moment jej uszkodzenia.


Objawy i przyczyny

Najpoważniejsze problemy wynikają z pogorszenia ukrwienia w obrębie stopy. Skóra, tkanki miękkie, mięśnie, nerwy i kości stopy ulegają przewlekłemu niedotlenieniu. Spowodowane jest to z jednej strony uszkodzeniem naczyń tętniczych o różnym przekroju, ich stopniowym zarastaniem, zmniejszaniem elastyczności i nasiloną miażdżycą, z drugiej zaś znacznie zwiększoną lepkością krwi i skłonnością płytek krwi do agregacji (zlepiania), a tym samym do tworzenia zakrzepów i zatorów. Dolegliwości, które informują o postępującym procesie, to ból nasilający się zwykle w nocy, towarzyszący często bolesnym kurczom mięśni, uczucie mrowienia i kłucia w nodze.

Wygląd stopy jest również dość charakterystyczny. Skóra staje się cienka, sucha, łuszcząca się, pozbawiona owłosienia, w okolicy pięty i na innych wystających częściach stopy pojawiają się licznie pęknięcia z towarzyszącymi ogniskami martwicy i owrzodzeniami. Tkanki miękkie kończyny zanikają, paznokcie z powodu zaburzeń wzrostu są zdeformowane, a cała stopa jest niedożywiona i sina.

Następna grupa dolegliwości charakterystycznych dla zespołu stopy cukrzycowej wynika z uszkodzenia obwodowego układu nerwowego. Pacjent ma zmniejszone czucie bólu, temperatury i dotyku w chorej nodze, a uczucie palenia, mrowienia lub pieczenia obejmuje ją na kształt skarpetek. Zmniejszona siła mięśni powoduje deformację stopy, a zaburzenia odżywienia kości stan ten jeszcze utrwalają. Upośledzona czynność gruczołów potowych związana z uszkodzeniem układu autonomicznego, zmniejszając wydzielanie wody, nasila jeszcze powstawanie pęknięć i szczelin. Dołączają się również zmiany w obrębie samych kości stopy, których struktura ulega osłabieniu. Stopniowo postępujące odwapnienie i zaburzenia w unerwieniu stawów powodują powstanie tzw. neuroartropatii. Objawia się to stopniowym, bezbolesnym uszkodzeniem chrząstek stawowych, osłabieniem siły mięśniowej i zmianami w szkielecie chrzęstnokostnym, co powoduje zaburzenia całej konstrukcji stopy. Prowadzi to do jej trwałej deformacji uniemożliwiającej chodzenie.

Zmiany unaczynienia i unerwienia stopy chorego na cukrzycę przebiegają najczęściej równocześnie, rzadko zaś są jednakowo nasilone. Spowodowało to wyodrębnienie dwóch oddzielnych zespołów stopy cukrzycowej w zależności od dominacji jednego z zespołów patologicznych. Pierwszy z nich to zespół stopy cukrzycowej niedokrwiennej, drugi to zespół stopy cukrzycowej neuropatycznej.

Stopa u chorego na cukrzycę przestaje powoli pełnić podstawowe funkcje narządu stanowiącego aparat podpórkowy - staje się strukturą chorą, źródłem cierpienia i dolegliwości. Dochodzi więc często do zainfekowania już i tak uszkodzonych struktur stopy, w obrębie których powstają ogniska zakażeń, początkowo zlokalizowane w miejscach pęknięć suchej skóry, w obszarze niedokrwiennej martwicy lub w okolicy zdeformowanego paznokcia. Niestety, z uwagi na obniżoną odporność rozprzestrzeniają się one bardzo szybko, stanowiąc z czasem zagrożenie nie tylko dla chorej kończyny, ale i dla życia chorego. Może to doprowadzić do amputacji palców, często całej stopy, czasami całego podudzia, a nawet uda.

                                                                      / fragment artykułu lek. med. Krzysztofa Jagodzińskiego/


  Proponuję Suplementy diety:  

    Chromium Max  (pikolinian chromu)
    OxyMax   (stabilizowany tlen)
    L-lysine Plus
    Chelated Zink
    Omega 3   wymiennie Triple Potency Lecithin   (lecytyna)
    C -1000 witamina     C Plus Flavonoids     (witamina C)
    Vitamin E naturalna 100 j.m.     
    Pro Selenium   (selen)
   AC Zymes   (żywe kultury bakterii)
   Nopalin  (błonnik)

  Polinesian Noni (sok)    (liofilizowany sok z noni) zwiększa przyswajanie insuliny, konieczna kontrola poziomu cukru

dodatkowo
Protect 4 Life  lub  Ginkgo Biloba (miłorząb japoński)  przed zastosowaniem zasięgnąć porady lekarskiej

    BIO-HARMONEX (urządzenie) - programy terapii biorezonansowej:   SKIN, DETOX, BIORHYTM ,   

 Ponieważ produktów jest dość dużo można na początek wybrać 2-3 produkty, a później sukcesywnie w miarę możliwości włączać pozostałe.


CHCESZ RADY W DOBORZE PRODUKTÓW ZAPYTAJ >>>

 


ZAMÓWIENIE DLA KLUBOWICZÓW CALIVITA


 PIERWSZE ZAMÓWIENIE Z ZAPISEM DO KLUBU CALIVITA *

* Zapis do klubu Calivita nie zobowiązuje Cię do dalszych zakupów, nie ma żadnych dodatkowych kosztów, kupujesz kiedy chcesz i co chcesz w cenie klubowej tzn. 33% niższej od detalicznej


CHCESZ RADY W DOBORZE PRODUKTÓW ZAPYTAJ


CENNIK WSZYSTKICH PRODUKTÓW CALIVITA

Grzybica i Gronkowiec - serwis informacyjny Zdrowie w Klubie CaliVita: paraprotex, ac zymes, ocean21. Kuracja oczyszczająca: kandydoza, gronkowiec złocisty, bakterie, wirusy, pasożyty, lamblie. Zdrowie zgodne z naturą.

Strona jest własnością Niezależnego Dystrybutora CaliVita International. Informacje umieszczone w tym serwisie służą wyłącznie do celów informacyjno - edukacyjnych, a nie do stawiania diagnozy, rozpoznawania czy sugerowania sposobów traktowania różnych chorób. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Nie jest celem wydawcy tego serwisu udzielanie medycznych rad, zalecenie środków bądź branie odpowiedzialności za osoby, które zdecydują się spróbować ich na sobie. | by zaPREZENTUJsię!