Dyspepsja  (żołądka) - niestrawność
                                                                                                       Dobór Suplementów poniżej


Niestrawność (dyspepsja) jest to przewlekły lub nawracający ból zlokalizowany w nadbrzuszu, który trwa co najmniej przez 4 tygodnie. Dyspepsja jest też zbiorczym terminem używanym dla określenia wielu przykrych objawów, które powstają w chorobach i zaburzeniach pracy górnej części przewodu pokarmowego.

Dyspepsja czyli niestrawność oznacza dolegliwości, które powstają w wyniku chorób lub zaburzeń czynności górnego odcinka przewodu pokarmowego – przełyku, żołądka i dwunastnicy. Do tych dolegliwości należy dyskomfort lub ból w nadbrzuszu (dołku podsercowym) oraz inne objawy, takie jak: uczucie wczesnej sytości po jedzeniu, odbijania, nudności, wymioty, uczucie pełności po jedzeniu, zgaga i zwracanie.

Biegunka, która często jest mylona z dyspepsją jest powodowana zazwyczaj chorobami jelit, a więc dolnej części przewodu pokarmowego. Natomiast objawy dyspeptyczne (albo niestrawność) dotyczą zaburzeń powstających w górnym odcinku przewodu pokarmowego (przełyku, żołądku i dwunastnicy). Niestrawność nie ma nic wspólnego z zaburzeniami trawienia.

 Z niestrawnością mamy do czynienia, gdy występują objawy:

  • bóle w nadbrzuszu łagodniejące po środkach zobojętniających,
  • puste odbijania,
  • uczucie pełności lub uczucie długiego zalegania pokarmu po posiłku,
  • wzdęcia brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • brak łaknienia.

  Przyczyny niestrawności
     * choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy z obecnym zakażeniem Helicobacter pylori
    * jedzenie zbyt dużo lub zbyt szybko,
    * jedzenie pokarmów, których organizm nie toleruje,
    * posiłki bogate w tłuszcz, który spowalnia trawienie,
    * nadmierne spożycie alkoholu,
    * stres,
    * palenie papierosów
    * nadużywanie NLPZ - niesterydowe leki przeciwzapalne, do których należy kwas acetylosalicylowy (aspiryna) i inne salicylany (naproksen, ibuprofen, indometacyna, diklofenak itp.). oraz inne leki tj antybiotyki;
    * problemy natury psychicznej,
    * zaburzenia flory bakteryjnej,
    * nadmiar kwasów żołądkowych lub ich niewystarczająca ilość.

Rady dietetyka

Przede wszystkim należałoby zmodyfikować kilka naszych nawyków żywieniowych, które mogą być przyczyną dyspepsji.
Bardzo istotne jest powolne jedzenie. Każdy kęs powinien być dokładnie przeżuty, gdyż już w jamie ustnej zachodzą pierwsze etapy trawienia. A łapczywość sprawia, że połykamy duże, źle pogryzione kawałki pożywienia, które później sprawiają trudności podczas trawienia. Dodatkowo, przy zbyt szybkim spożywaniu posiłku, połykamy większe ilości powietrza, które może przyczynić się do wzdęć i wiatrów.

Ostatni posiłek powinien być spożywany na 2 – 3 godziny przed snem. Układ trawienny najlepiej pracuje, gdy człowiek znajduje się pozycji wyprostowanej i rusza się, dodatkowo tak jak reszta naszego ciała, przewód pokarmowy też wymaga odpoczynku. Poza tym, jeśli położymy się spać tuż po posiłku, energia powstała z strawienia pokarmu zostanie zmagazynowana w postaci tkanki tłuszczowej.

Najprostszą zasadą jest pomijanie produktów czy posiłków, po których występują u nas dolegliwości. Bardzo często dolegliwości wywołują soki owocowe. Zawarta w nich fruktoza – czyli cukier ulegający rozkładowi przez bakterie jelita grubego, może przyczynić się do powstawania wzdęć i bólów brzucha. Nie powinniśmy wypijać więcej niż 150 ml soków dziennie (2/3 szklanki) i na pewno nie podczas jedzenia.

Często uczucie niestrawności wywołują produkty mleczne, a zwłaszcza mleko. Szczególnie nasilona dyspepsja występuje u osób cierpiących na nietolerancję laktozy - czyli niedobór enzymu rozkładającego laktozę - cukru zawartego w produktach mlecznych. W tym przypadku należy wyeliminować z diety mleko w postaci surowej.  Jednak z powodzeniem można spożywać fermentowane napoje mleczne, w których laktoza ulegał rozkładowi w procesie technologicznym. W niektórych przypadkach eliminacji muszą ulec też inne produkty zawierające laktozę – w takiej sytuacji na pewno będzie pomocna wizyta u dietetyka, który szczegółowo omówi dietę bezlaktozową.

Wykluczeniu powinny ulec napoje gazowane, kawa i alkohol. Przyczyną dyspepsji może być także sorbitol (może powodować wzdęcia) zawarty w wielu produktach, m.in. gumie do żucia, galaretkach, słodzikach czy też dietetycznych dżemach.
Wzdymające działania mają także rośliny strączkowe (fasola, groch, soja) a także kapusta i chleb pieczony na zakwasie.

Zrezygnować należałoby również z słodyczy, orzechów, produktów zawierających duże ilości tłuszczu, serów żółtych czy sera twarogowego pełnotłustego.

Dieta powinna być lekkostrawna, a przygotowywane posiłki głównie duszone, pieczone lub gotowane (z pewnością powinniśmy wykluczyć smażenie). Posiłki powinny być o umiarkowanej temperaturze, spożywane regularnie, a przede wszystkim – nie zanadto obfite.

Pomocny w niestrawności może być napar z lukrecji gładkiej, żucie nasion kopru włoskiego lub herbatka miętowa. Kojące działanie mają też przyprawy, jak: majeranek, mięta, kminek i imbir.

Jeśli niestrawność występuje dłużej niż dwa tygodnie, konieczna jest diagnostyka lekarska. Niekiedy dyspepsja towarzyszy poważnym chorobom przewodu pokarmowego, dlatego nie powinniśmy odwlekać wizyty u lekarza.

(źródło)Diana Wolańska Dietetyk
 


Proponuję Suplementy diety: 
    Polinesian Noni (sok)      liofilizowany sok z noni
   AC Zymes (żywe kultury bakterii)
    Garlic Caps        (czosnek z pietruszką)
   Digestive Enzymes (enzymy trawienne)
    Green care     (lucerna siewna)
   Nopalin  (błonnik)
 
    

ZAMÓWIENIE DLA KLUBOWICZÓW CALIVITA

 PIERWSZE ZAMÓWIENIE Z ZAPISEM DO KLUBU CALIVITA *

* Zapis do klubu Calivita nie zobowiązuje Cię do dalszych zakupów, nie ma żadnych dodatkowych kosztów, kupujesz kiedy chcesz i co chcesz w cenie klubowej tzn. 33% niższej od detalicznej


CHCESZ RADY W DOBORZE PRODUKTÓW ZAPYTAJ


CENNIK WSZYSTKICH PRODUKTÓW CALIVITA


Grzybica i Gronkowiec - serwis informacyjny Zdrowie w Klubie CaliVita: paraprotex, ac zymes, ocean21. Kuracja oczyszczająca: kandydoza, gronkowiec złocisty, bakterie, wirusy, pasożyty, lamblie. Zdrowie zgodne z naturą.

Strona jest własnością Niezależnego Dystrybutora CaliVita International. Informacje umieszczone w tym serwisie służą wyłącznie do celów informacyjno - edukacyjnych, a nie do stawiania diagnozy, rozpoznawania czy sugerowania sposobów traktowania różnych chorób. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Nie jest celem wydawcy tego serwisu udzielanie medycznych rad, zalecenie środków bądź branie odpowiedzialności za osoby, które zdecydują się spróbować ich na sobie. | by zaPREZENTUJsię!