Prostata  (przerost)
                                           
Dobór Suplementów poniżej 

  
    artykuł dr. n. med. Andrzeja Kidawy, ordynatora oddziału urologii im. dr. Jana Kiełkiewicza Szpitala Praskiego pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Warszawie

Jeżeli jesteś mężczyzną w wieku 50 lub więcej lat i odczuwasz dolegliwości układu moczowego, być może masz problemy z prostatą. Objawy schorzenia będą się z czasem nasilać - aż do zatrzymania moczu włącznie. Aby temu zapobiec - zgłoś się do urologa. Odpowiednie badania ułatwią lekarzowi rozpoznanie choroby i umożliwią skuteczne leczenie.

Na schorzenia gruczołu krokowego (prostaty, czyli stercza) mężczyźni w wieku dojrzałym cierpią coraz częściej. Zwiększona liczba zachorowań, którą odnotowują lekarze, jest spowodowana różnymi przyczynami. Wynika zarówno ze starzenia się populacji, jak i wzrostu świadomości zdrowotnej oraz zwiększenia dostępności usług medycznych.

Dlatego też coraz większą rolę odgrywają tu badania, które nie tylko ułatwiają rozpoznanie choroby, ale i zastosowanie odpowiedniej metody leczenia. Na szczęście, dysponujemy dziś coraz lepszą diagnostyką i terapią chorób tego gruczołu, a dzięki coraz większym osiągnięciom w medycynie chirurgia będzie tu wkraczać coraz rzadziej. Aby jednak w porę rozpocząć kurację, po zauważeniu niepokojących objawów ze strony dróg moczowych pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do urologa, który dzięki badaniom może stwierdzić rodzaj schorzenia i stopień zaawansowania choroby.

 Metody badań podzielono na 4 grupy:

   1. Badania zalecane szczególnie - takie, które należy wykonać u każdego mężczyzny z dolegliwościami układu moczowego:
         1. wywiad chorobowy
         2. punktowa ocena objawów (I-PSS) i ocena jakości życia (QOL).
         3. badanie pacjenta ogólne i badanie gruczołu krokowego palcem przez odbytnicę (per rectum, DRE)
         4. badanie ogólne moczu

   2. Badania zalecane - takie, które należy wykonać u większości chorych:
         1. określenie czynności nerek
         2. określenie stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA)
         3. zapis przepływu moczu przez cewkę moczową (uroflowmetria)
         4. ocena zalegania moczu w pęcherzu moczowym po oddaniu moczu
         5. zapis oddawania moczu - częstość i objętość

   3. Badania uzupełniające - takie, które należy wykonać u wybranych chorych według wskazań określonych przez lekarza:
         1. badanie przepływu cewkowego i ciśnienia wewnątrzpęcherzowego (czy jest upośledzony mięsień wypieracza pecherza, czy dominuje przeszkoda w odpływie moczu)
         2. badanie stercza za pomocą ultrasonografii nadłonowej lub ultrasonografii przezodbytniczej (TRUS)
         3. badanie górnych dróg moczowych za pomocą ultrasonografii albo urografii
         4. wziernikowanie (cystoskopia) dolnych dróg moczowych

   4. Badania stosowane w wyjątkowych przypadkach - nie zalecane wielu pacjentom:
         1. wsteczna uretrografia (badanie kontrastowe cewki moczowej)
         2. cystouretrografia
         3. pomiar profilu ciśnienia wewnątrzcewkowego
         4. badanie elektromiograficzne.

Wywiad chorobowy

Pytania lekarza dotyczą przede wszystkim dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego. Dzięki tym informacjom urolog może dowiedzieć się od chorego o niektórych objawach ze strony układu moczowego i ich nasileniu.

Pacjent powinien zawiadomić lekarza także o innych chorobach. Podczas tej rozmowy pacjent podaje lekarzowi informacje ważne według niego dla oceny ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, przebytych chorób (np. cukrzycy czy układu krążenia) i operacji, zwłaszcza dotyczących układu moczowo - płciowego.

Punktowa skala objawów (I-PSS) oraz ocena jakości życia (QOL)

Zalecono stosowanie jednolitego liczbowego wskaźnika dolegliwości opracowanego przez Komitet Miar Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (The International Prostate Symptom Score - I-PSS). Kartę tę stosuje się na całym świecie i w dużym stopniu może ona ułatwić rozmowę lekarza z pacjentem (ankietę zamieszczamy poniżej). Pacjent własnoręcznie wypełnia kwestionariusz, odpowiadajac na 7 pytań: jak często w ciągu ostatniego miesiąca musiał oddawać mocz, miał uczucie niecałkowitego opróżniania pęcherza, zaobserwował u siebie słaby czy przerywany strumień, był zmuszony do natychmiastowej mikcji, wstawania w tym celu w nocy albo - wręcz odwrotnie - wysilania się. Skala odpowiedzi mieści się w granicach od 0 do 5 punktów, a ogólna ich suma wynosi od 0 do 35. I tak przyjmuje się następującą interpretację wyników:

    * od 0-7 punktów - to łagodne objawy rozrostu stercza,
    * od 8-19 punktów - to umiarkowane objawy,
    * od 20-35 punktów - to objawy o znacznym nasileniu.

Aby jednak ustrzec się przed uproszczeniami i pomyłkami w tym zakresie, trzeba zwrócić uwagę na to, że podana interpretacja dolegliwości dokonana na podstawie ankiety zawiera jedynie sugestie prawdopodobnej diagnozy, a poza tym nie ocenia się ściśle określonej liczby punktów, ale rozważa się je w szerszym przedziale.

Na tej samej karcie znajduje się także pytanie o jakość życia pacjenta. Odpowiedzi na nie mieszczą się w granicach od 0 do 6 punktów.

Kwestionariusz ten należy wypełniać kilkakrotnie w czasie leczenia. Ma on bardzo duże znaczenie w ocenie przebiegu leczenia i kwalifikacji do leczenia operacyjnego, a otrzymane wyniki mogą stanowić zarówno dla pacjenta, jak i lekarza cenną wskazówkę w diagnostyce schorzeń tego typu. Taka samoocena może także uświadomić pacjentowi rodzaj dolegliwości i skłonić go do zgłoszenia się do urologa w celu dokonania szczegółowych specjalistycznych badań.

Badanie ogólne i badanie stercza palcem
(per rectum, Digital Rectal Examination, czyli DRE)

Ogólne badanie pacjenta dotyczy przede wszystkim badania jamy brzusznej. Ocenia się, czy nerki nie są powiększone lub bolesne oraz czy nie jest wyczuwalny w podbrzuszu wypełniony pęcherz moczowy. Badać należy również zewnętrzne narządy płciowe, a szczególnie ujście zewnętrzne cewki pod kątem istnienia wad rozwojowych. Podczas badania wcale nierzadkie jest stwierdzenie olbrzymiego, twardego, napiętego i bolesnego "guza" w podbrzuszu - często okazuje się, że jest to wypełniony moczem pęcherz moczowy, którego zawartość może sięgać do 3,5-4 litrów moczu!

Badanie per rectum jest zasadniczym i głównym badaniem gruczołu krokowego. W niektórych krajach każdy mężczyzna zgłaszający się do lekarza - nie tylko urologa - jest badany w ten sposób. Badanie przeprowadza się u pacjenta pochylonego w pozycji stojącej lub leżącego na boku albo w pozycji kolanowo-łokciowej. Lekarz nakłada rękawiczki (gumowe lub z tworzywa sztucznego) i umieszcza dobrze zwilżony palec w odbytnicy pacjenta sąsiadującej z prostatą. W ten sposób ocenia wielkość, konsystencję, symetrię i kształt powierzchni gruczołu krokowego (obok zamieszczamy schemat badania). Zdrowa prostata ma wielkość kasztana, jest gładka i elastyczna. Podczas badania urolog stwierdza więc, czy nie uległa ona powiększeniu, stwardnieniu, czy nie jest asymetryczna, czy nie ma na niej guzów.

Do najczęstszych schorzeń, które możemy podejrzewać przy badaniu per rectum, należą: łagodny rozrost stercza, rak stercza oraz procesy zapalne. Należy jednak pamiętać, że badamy tylko część prostaty. Zmiany chorobowe mogą być ukryte wewnątrz gruczołu - tam można je rozpoznać za pomocą innych metod diagnostycznych, o których będziemy jeszcze mówić. Badanie to nie powinno budzić żadnego lęku ani psychicznego oporu u pacjentów. Jest ono powszechnie stosowane na całym świecie, nie jest przykre ani bolesne, a dostarcza podstawowych i zasadniczych informacji na temat stanu gruczołu krokowego.

Badanie ogólne moczu
Badanie ogólne moczu informuje o stanie zapalnym w drogach moczowych, obecności krwi w moczu, chorobach miąższu nerek lub innych chorobach ogólnoustrojowych. Wykonuje się posiew moczu, który umożliwia rozpoznanie ilości i rodzaju bakterii, a także ich wrażliwość na poszczególne antybiotyki, co ułatwia zwalczanie infekcji. O procesie zapalnym w drogach moczowych może świadczyć np. podniesiona liczba leukocytów, czyli białych ciałek krwi. Obecność cukru w moczu wskazuje na zaawansowaną, nie leczoną cukrzycę, którą przed operacją trzeba koniecznie wyrównać za pomocą odpowiednich leków. Wszystkie te informacje lekarz bierze pod uwagę podczas procesu leczenia i kwalifikowania pacjenta do określonego rodzaju terapii schorzeń gruczołu krokowego.

Określenie stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA)
Antygen sterczowy PSA jest białkiem specyficznym dla nasienia (ejakulatu). Jest wytwarzany przez komórki nabłonka kanalików gruczołu krokowego. Uwalnia się z prawidłowych komórek gruczołowych stercza - przy występowaniu raka stercza poziom PSA w surowicy krwi znacznie się podnosi. Poziom ten może być podwyższony także przy innych chorobach stercza - nie tylko przy raku tego narządu. Łagodny rozrost stercza i stany zapalne mogą również spowodować podniesienie poziomu PSA.

Prawidłowy poziom PSA wynosi 0-4 ng/ml. Wynik powyżej 10 ng/ml powinien spowodować wdrożenie szczegółowej diagnostyki w celu wykrycia lub wykluczenia raka stercza.

Kiedy zleca się zbadanie poziomu PSA? Otóż ilość PSA w surowicy należałoby oznaczać u wszystkich mężczyzn powyżej 50. roku życia zgłaszających się do urologa z powodu dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych lub w ramach zaplanowanej kontroli.

Warto tu dodać, że wynik tego badania może być zniekształcony wtedy, gdy pacjent przeszedł wcześniej niektóre inne badania. Na przykład badanie cystoskopowe może być przyczyną podwyższonego poziomu PSA, a punkcja i elektroresekcja tego gruczołu mogą spowodować podwyższenie poziomu aż o 57 razy!

Objawy choroby

Objawy rozpoczynającej się choroby stercza wynikają z powiększenia (rozrostu) gruczołu krokowego (Benign Prostatic Hyperplasia Đ BPH) i z podrażnienia dolnych dróg moczowych (Lower Urinary Tract Symptoms - LUTS).

Powiększenie gruczołu stanowi przeszkodę w odpływie moczu z pęcherza moczowego, dlatego też objawy te nazywamy objawami przeszkody podpęcherzowej. Do tej grupy objawów zaliczamy:

    * osłabienie strumienia moczu,
    * czekanie z rozpoczęciem oddania moczu (czyli mikcji),
    * przerywany strumień moczu,
    * wykapywanie moczu z cewki po oddaniu moczu,
    * oddawanie moczu "na raty",
    * uczucie niepełnego oddania moczu,
    * w stadium zaawansowanym - zatrzymanie moczu.
      wrzód żołądka lub dwunastnicy

Przy zatrzymaniu moczu może dojść do zjawiska zwanego ischuria paradoxa - paradoksalnego oddawania moczu. Polega ono na tym, że mimo olbrzymiego pęcherza wypełnionego zalegającym moczem wydobywa się on jedynie kroplami z cewki moczowej.

Grupę objawów spowodowanych podrażnieniem dolnych dróg moczowych stanowią następujące dolegliwości:

    * oddawanie moczu w nocy (od 1-4 i więcej razy),
    * częstomocz dzienny,
    * gwałtowne parcie na mocz,
    * niemożność powstrzymania oddawania moczu.

"Żyjmy dłużej" 4 (kwiecień) 1999
 
 Proponuję Suplementy diety: 

    Pro-State Power    (palma sabatowa, kora śliwy afrykańskiej, i inne)
    Polinesian Noni (sok)      z owocu noni liofilizowany
    C 500 witamina   
    VitalMan    
    Garlic Caps      (czosnek z pietruszką)ZAMÓWIENIE DLA KLUBOWICZÓW CALIVITA

 PIERWSZE ZAMÓWIENIE Z ZAPISEM DO KLUBU CALIVITA *

* Zapis do klubu Calivita nie zobowiązuje Cię do dalszych zakupów, nie ma żadnych dodatkowych kosztów, kupujesz kiedy chcesz i co chcesz w cenie klubowej tzn. 33% niższej od detalicznej


CHCESZ RADY W DOBORZE PRODUKTÓW ZAPYTAJ


CENNIK WSZYSTKICH PRODUKTÓW CALIVITA
TUTAJ MOŻESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIA >>

Grzybica i Gronkowiec - serwis informacyjny Zdrowie w Klubie CaliVita: paraprotex, ac zymes, ocean21. Kuracja oczyszczająca: kandydoza, gronkowiec złocisty, bakterie, wirusy, pasożyty, lamblie. Zdrowie zgodne z naturą.

Strona jest własnością Niezależnego Dystrybutora CaliVita International. Informacje umieszczone w tym serwisie służą wyłącznie do celów informacyjno - edukacyjnych, a nie do stawiania diagnozy, rozpoznawania czy sugerowania sposobów traktowania różnych chorób. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Nie jest celem wydawcy tego serwisu udzielanie medycznych rad, zalecenie środków bądź branie odpowiedzialności za osoby, które zdecydują się spróbować ich na sobie. | by zaPREZENTUJsię!