Trądzik różowaty  
                                                                                Dobór Suplementów poniżej 


   Trądzik różowaty (łacińska nazwa - "rosacea") jest schorzeniem o nieustalonej etiologii, dotyczącym głównie skóry twarzy. Objawia się on głównie nawrotowym bądź stałym rumieniem twarzy, wysiękiem grudek i krostek, rozszerzonymi naczynkami, a także przerostem gruczołów łojowych. Najczęściej pojawia się on w okolicy nosa i na policzkach. U niektórych osób zaczerwienienia mogą pojawić się także na czole. Zmiany trądzikowe mogą powodować pieczenie skóry oraz uczucie gorąca.

Czynniki przyczyniające się do pojawienia się trądziku różowatego

  •  Zaburzenia naczynioruchowe, zaburzenia naczynioruchowe uzależnione od czynników psychicznych ( skóra niektórych  osób ma skłonność do łatwego czerwienienia się pod wpływem emocji i czynników zewnętrznych)
  • Zaburzenia hormonalne. Z badań wynika, że zmiany trądzikowe mogą nasilać się pod wpływem zastosowania leków hormonalnych, a także w czasie stosowania hormonalnych leków antykoncepcyjnych. Mogą się one nasilać również w okresie przekwitania i w zależności od cyklu miesiączkowego.
  •  Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (głównie niedokwaśność soku żołądkowego) i zaburzenia wewnątrzwydzielnicze. Przewlekłe zaparcia, nieżyt żołądka, stany zapalne dróg żółciowych, a także choroby wątroby.
  •  Może się pojawić pod wpływem alergii pokarmowej, alergii wziewnej, zastosowania leków sterydowych.
  • Stresujący tryb życia może także przyczynić się do pojawienia się zmian trądzikowych.
  • Często także w łuskach naskórka chorych stwierdza się obecność jednego z gatunków roztocza - nużeńca (demodex folliculorum) i drożdżaków (głównie pityrosporum).
 Schorzenie dotyczy osób w wieku dojrzałym, szczególnie kobiet w okresie menopauzy. Zwykle umiejscawia się na skórze twarzy, początkowo w jej środkowej części (broda, okolice ust, nos, środkowe partie czoła). U mężczyzn trądzik różowaty najczęściej przybiera postać przerosłych miękkich, guzowatych tworów często zniekształcających nos.

Objawy

W pierwszym okresie choroby pojawiają się trwałe rumienie i pajączkowate rozszerzenia naczyń włosowatych (teleangiektazje). W późniejszym czasie zaczynają się pojawiać czerwone grudki i krostki, którym zwykle towarzyszy świąd i pieczenie skóry.  Najbardziej zaawansowane stadium przybiera postać zapalnych guzów i nacieków. Na skórze nosa, przede wszystkim u mężczyzn, trądzik różowaty może występować w postaci przerosłej, noszącej nazwę rhinophyma. Cechuje się ona obecnością miękkich, guzowatych tworów w obrębie nosa, które stopniowo go zniekształcają. Skóra pokrywająca te zmiany jest błyszcząca, tłusta, sinoczerwona, z szerokimi ujściami gruczołów łojowych i poszerzonymi naczyniami krwionośnymi.

Rosacea nawraca zwykle przez wiele lat, choć nierzadko zdarza się jednorazowy wysyp zmian chorobowych. U kobiet nawroty i zaostrzenia często mają związek z występowaniem miesiączki i okresu przekwitania. W połowie przypadków trądziku różowatego występują powikłania oczne - zapalenie spojówek, zapalenie brzegów powiek, rogówki i tęczówki.

Leczenie

W leczeniu trądziku różowatego stosuje się doustnie antybiotyki, głównie z grupy tetracyklin, metronidazol, retinoidy (Roaccutane). Antybiotyki i Metronidazol zaleca się zwykle w kilkutygodniowych lub kilkumiesięcznych cyklach z przerwami - leki mogą bowiem uszkadzać wątrobę. Retinoidy natomiast zalecane są tylko w bardzo ciężkich przypadkach choroby, ponieważ ich stosowanie może wywołać poważne objawy uboczne - wady rozwojowe płodu, uszkodzenia wątroby oraz zaburzenia lipidowe. Stąd konieczność okresowych, kontrolnych badań krwi i stosowania antykoncepcji.

Wskazane jest także przyjmowanie witamin, głównie PP i B2. Zewnętrznie stosuje się Metronidazol w maści bądź żelu, a także roztwory, papki, pudry i kremy zawierające m.in. antybiotyki i ichtiol, podobne do tych, jakie stosowane są w leczeniu trądziku młodzieńczego.

W przypadku stwierdzenia obecności nużeńca, dobre efekty daje leczenie Grotamitonem lub Jacutinem. Są to preparaty wykorzystywane m.in. w leczeniu przeciwświerzbowym, często niestety powodujące podrażnienia skóry twarzy. W przypadku zmian wywołanych przez drożdżaki stosuje się leczenie przeciwgrzybicze.  zobacz >> Zestaw oczyszczający z grzybów

Czego unikać?

Osoby chorujące na trądzik różowaty powinny unikać nasłoneczniania skóry twarzy. Stąd konieczność stosowania preparatów zawierających filtry przeciwko promieniowaniu UVA i UVB o wysokiej numeracji (20 lub więcej). Maści lub kremy z filtrami należy stosować w każdy słoneczny dzień (także zimą), przed każdorazowym wyjściem z domu. Zmiany w trądziku pogarszają się zarówno w upalną, jak i w mroźną lub wietrzną pogodę. Źle tolerowane są nagłe zmiany temperatury otoczenia. Nie należy oczywiście korzystać z opalania w solarium ani z sauny.

Chorzy z trądzikiem różowatym powinni unikać jedzenia bardzo zimnych lub bardzo gorących potraw, pikantnych przypraw, ostrych serów, picia mocnej herbaty i kawy oraz alkoholu w każdej postaci. Wszystkie wymienione czynniki nasilają i tak już zaburzoną grę naczyniowo-ruchową i zaostrzają przebieg choroby.

Skóra zaatakowana trądzikiem różowatym wymaga używania bardzo delikatnych kosmetyków, takich jak stosowane w chorobach o charakterze alergicznym. Trądzik nie jest uczuleniem, ale powoduje on, że skóra jest zwykle bardzo wrażliwa. Twarz należy myć białym, delikatnym, bezzapachowym mydłem i wodą mineralną lub przegotowaną. Kremy do pielęgnacji powinny być pozbawione barwników, substancji zapachowych i silnie działających dodatków . Kobiety muszą bardzo ostrożnie dobierać kosmetyki upiększające i stosować ich jak najmniej. Często dobrze tolerowane jest przemywanie twarzy 2% roztworem kwasu bornego lub wodą wapienną.

Proponuję Suplementy diety: 

Etap wstępny :
Pure Yucca
AC Zymes (żywe kultury bakterii)
Nopalin (błonnik)

Stress Management B compl.  lub Mega Bcompl.
Rhodiolin (rózeniec górski)
Strong Bones (wapń z magnezem)
Beta carotene
Hand&Body Lotion (balsam)
 
w zaburzeniach układu pokarmowego przy niedokwaśności
Digestive Enzymes lub MealTime (enzymy trawienne)
Polinesian Noni (sok)  (liofilizowany sok z owocu Noni)

w zaparciach
Omega 3
AC Zymes (żywe kultury bakterii)
Nopalin (błonnik)

Przy zakażeniu nużeńcem lub grzybicą:  szczegóły >> ZESTAW  PRZECIWGRZYBICZY
Paraprotex
AC Zymes (żywe kultury bakterii)
Nopalin (błonnik)


ZAMÓWIENIE DLA KLUBOWICZÓW CALIVITA

 PIERWSZE ZAMÓWIENIE Z ZAPISEM DO KLUBU CALIVITA *

* Zapis do klubu Calivita nie zobowiązuje Cię do dalszych zakupów, nie ma żadnych dodatkowych kosztów, kupujesz kiedy chcesz i co chcesz w cenie klubowej tzn. 33% niższej od detalicznej


CHCESZ RADY W DOBORZE PRODUKTÓW ZAPYTAJ


CENNIK WSZYSTKICH PRODUKTÓW CALIVITA

Grzybica i Gronkowiec - serwis informacyjny Zdrowie w Klubie CaliVita: paraprotex, ac zymes, ocean21. Kuracja oczyszczająca: kandydoza, gronkowiec złocisty, bakterie, wirusy, pasożyty, lamblie. Zdrowie zgodne z naturą.

Strona jest własnością Niezależnego Dystrybutora CaliVita International. Informacje umieszczone w tym serwisie służą wyłącznie do celów informacyjno - edukacyjnych, a nie do stawiania diagnozy, rozpoznawania czy sugerowania sposobów traktowania różnych chorób. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Nie jest celem wydawcy tego serwisu udzielanie medycznych rad, zalecenie środków bądź branie odpowiedzialności za osoby, które zdecydują się spróbować ich na sobie. | by zaPREZENTUJsię!